Ważny temat
WP Ważny temat Partner wydania
Partner wydania
Delikatne zmiany na skórze, które obserwowałyśmy, mając 30 lat, teraz zaczynają przybierać na sile. Pojawiają się widoczne zmarszczki, owal traci wyrazistość, a włosy i paznokcie mogą stać się osłabione. Warto wtedy zadbać o pielęgnację – nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz. Podpowiadamy, jakich składników potrzebuje skóra dojrzała.

Nieodpowiednia dieta, alkohol, stres, a nawet zanieczyszczone powietrze – czynniki te mają ogromny wpływ na stan naszej skóry. Jakby tego było mało, w naszym organizmie dochodzi do zmian hormonalnych – zaczyna ubywać nam estrogenów, czyli tzw. "hormonów kobiecości", które odpowiadają m.in. za nawilżenie i elastyczność skóry. W efekcie procesy starzenia zaczynają przyspieszać, a na skórze pojawiają się rezultaty wieloletnich zaniedbań.

Jak zmienia się nasza skóra po 40. roku życia?

Gdy kończymy 40 lat, w naszej skórze zachodzą różne zmiany komórkowe. Skóra staje się bardziej przesuszona, dłużej się regeneruje, a gruczoły łojowe pracują wolniej. Wokół oczu i ust zaczynają pojawiać się zmarszczki mimiczne, których obecność wiąże się z utratą elastyczności. Na szyi mogą tworzyć się poziome załamania związane w pewnym stopniu z jej budową, a także nieprawidłowym ułożeniem głowy podczas snu. Wskutek spowolnionego krążenia krwi i limfy powstają także cienie i obrzęki pod oczami. Z kolei z powodu małej ilości kolagenu i elastyny skóra robi się mniej sprężysta, a owal twarzy traci wyrazistość. Nie brzmi zbyt optymistycznie, prawda? Bez obaw, współczesna kosmetologia daje nam wiele możliwości, dzięki którym możemy zachować młody wygląd na dłużej. Najważniejszą kwestią jest przede wszystkim odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry anti-aging.

Kwas hialuronowy – dla utrzymania poziomu nawilżenia

Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji jest nawilżanie skóry. Składnikiem, który nam w tym bardzo pomaga, jest słynny kwas hialuronowy. Substancja ta, zwana również hialuronianem sodu, w naturalny sposób występuje w organizmie (mamy go ok. 15 g, z czego 5 g zużywamy w ciągu doby). Głównym zadaniem kwasu hialuronowego jest utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Co ciekawe, aż 56 proc. ustrojowych zasobów tego kwasu znajduje się w skórze, ale już w okolicy 25. roku życia zaczyna go ubywać. Wtedy warto poszukać takich preparatów, które będą stymulowały produkcję kwasu hialuronowego od zewnątrz. Najlepszym wyborem będzie oczywiście krem z kwasem hialuronowym.

Składniki stymulujące działanie kwasu hialuronowego

Skóra po czterdziestce potrzebuje większej ilości składników ujędrniających i poprawiających elastyczność. To ważne zwłaszcza w okresie okołomenopauzalnym, gdy zaczyna spadać poziom estrogenu i progesteronu. Jednym z cenionych składników będących źródłem fitoestrogenów jest np. soja, chętnie stosowana w preparatach modelujących owal twarzy. Aby przywrócić skórze młodość, powinniśmy więc zadbać nie tylko o kwas hialuronowy, ale również o składniki, które wzmocnią jego działanie. Znajdziemy je w kremowym musie w formie pianki Merz Spezial Cream Mousse Hyaluron – ten krem z kwasem hialuronowym zawiera także sok z aloesu (pomagający przywrócić optymalny bilans nawilżenia), masło shea i witaminę E (poprawiające elastyczność i jędrność skóry) oraz olej sojowy (zapobiegający nadmiernej utracie wody z naskórka). Dodatkowym stymulatorem produkcji kwasu hialuronowego jest zawarta w preparacie morska glukozamina oraz ekstrakty z alg morskich – substancje te odbudowują również naturalną barierę wodno-lipidową oraz zapobiegają zmniejszaniu naturalnych zasobów wilgotności skóry, a także wpływają na jej regenerację.

Kolagen – spoiwo, które dba o elastyczność skóry

Wiemy już, że uzupełnianie kwasu hialuronowego to podstawa, ale z wiekiem nasza skóra potrzebuje kolejnych składników aktywnych. Po 40. roku życia należy kłaść nacisk na ujędrnianie i rozświetlanie. W kosmetykach warto szukać przede wszystkim antyoksydantów – te cenne substancje chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Opóźniają procesy starzenia, za które odpowiada m.in. promieniowanie UV, a do tego redukują nieestetyczne przebarwienia i stymulują produkcję kolagenu.

Czym właściwie jest kolagen? Mówiąc najprościej, jest to białko produkowane przez nasz organizm – to z niego w głównej mierze składa się skóra właściwa. W języku greckim słowo to oznacza po prostu "klej" – gdy z wiekiem zaczyna ubywać nam tego spoiwa, skóra robi się coraz mniej napięta. Jeżeli chcemy przywrócić jej elastyczność, sięgnijmy po kosmetyki stymulujące produkcję kolagenu, np. Merz Spezial Cream Mousse Collagen z kolagenem i witaminą C, która pięknie rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry, dodając jej naturalnego blasku. Produkt został wzbogacony także o witaminę E i proteiny zbożowe (zmiękczają skórę i zwiększają jej elastyczność) oraz glicerynę i masło shea (wspierają skórę w odbudowie naturalnego, ochronnego płaszcza hydrolipidowego). Odczuwalny efekt liftingu pojawia się już po pierwszej aplikacji, a przy regularnym stosowaniu kosmetyk pobudza i stymuluje produkcję kolagenu. I najważniejsze: wpływa na zmniejszenie widocznych już zmarszczek.

Super dieta dla skóry, włosów i paznokci

Każdy, komu zależy na zdrowiu i wyglądzie, wie, że o urodę należy dbać kompleksowo. Właściwy krem liftingujący to ważna rzecz, ale nie mniej istotne jest dostarczanie organizmowi cennych składników odżywczych. Witaminy, które warto włączyć do swojego pielęgnacyjnego "menu" to przede wszystkim witamina A (retinol), która pomaga zmniejszać przebarwienia, leczyć zmiany trądzikowe i ogólnie przyczynia się do polepszenia kondycji cery. Wraz z witaminą C i E tworzy grupę tzw. naturalnych przeciwutleniaczy, które chronią komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników. Witamina C (kwas askorbinowy) odpowiada jeszcze za elastyczność skóry i wyrównuje jej koloryt. Wszystkie te substancje znajdziemy rzecz jasna w pożywieniu, ale czasami zdrowa dieta to za mało. Jeśli chcemy mieć pewność, że dostarczamy organizmowi witamin i minerałów w odpowiednich proporcjach, możemy wspomóc się suplementacją. Skoro już po nią sięgamy, wybierajmy taką, która będzie działała zarówno na skórę, jak i na włosy oraz paznokcie.

Tabletki na włosy, paznokcie i skórę Merz Spezial to kompozycja witamin i minerałów przeznaczonych do uzyskania silnych, błyszczących włosów i mocnych paznokci. W skład tej unikalnej formuły wchodzą nie tylko cenne substancje dla skóry, o których wyżej mowa, ale do tego witaminy na włosy i paznokcie. Wśród nich są biotyna i cynk (zapobiegają wypadaniu włosów), witamina B2 (przyczyniają się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym), żelazo (wzmacnia paznokcie i dba o ich równomierną fakturę), cynk i kwas foliowy (wzmacniają paznokcie, zapobiegają ich rozdwajaniu i łamaniu oraz powstawaniu białych plamek). Wniosek? Wyglądamy po prostu lepiej, a przy okazji mamy szansę odbudować mikroelementy poprawiające zdrowie.

Odpowiednie kremy pielęgnacyjne i witaminy to klucz do zachowania młodszego wyglądu na dłużej. Ale to dopiero połowa sukcesu. Najważniejsze jest to, aby wyrobić w sobie właściwe nawyki, bo tylko dzięki nim mamy szansę nieco "oszukać" czas. Jeśli do tego wszystkiego włączymy odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczną, zdrową dietę oraz regularne picie wody, będziemy mogli cieszyć się młodym wyglądem nie tylko na pierwszy rzut oka.

atten

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

close