Ważny temat
WP Ważny temat Partner wydania
Partner wydania
Zapuszczanie włosów to temat, który wielu z nas spędza sen z powiek. Marzymy o gęstych, mocnych i lśniących włosach. Bez łupieżu, bez problemu wypadania włosów. Pytanie tylko, jak to osiągnąć? Czy istnieją skuteczne sposoby, które wzmocnią włosy, zagęszczą je oraz przyspieszą ich wzrost?

Jak rośnie włos?
Cykl życia każdego włosa dzieli się na 4 fazy:

• anagen – aktywna faza wzrostu i produkcji nowego włosa (2 do 7 lat),
• katagen – faza przejściowa, w której następują procesy przebudowy włosa i wypychania go w kierunku powierzchni skóry,
• telogen – faza spoczynku,
• egzogen – faza wypadania włosa.

Nasze włosy rosną średnio ok. 1 cm na miesiąc i u większości z nas osiągają maksymalną długość 70 cm. Wzrost włosa zależy od wielu czynników – ogólnego stanu zdrowia, hormonów, uwarunkowań genetycznych, diety, zawartości witamin i minerałów w organizmie, stresu oraz codziennej pielęgnacji.

Każdemu z nas dziennie wypada ok. 100/150 włosów. Jeżeli czujemy, że wypada nam ich znacznie więcej, może to świadczyć o chorobie lub stanie zapalnym w organizmie.

Codzienna dieta, a witaminy na włosy

Odpowiedni poziom witamin i minerałów w organizmie wpływa na wygląd włosów, ale także skóry i paznokci. Dlatego walkę o mocne i lśniące włosy powinnyśmy zacząć od zbilansowanej diety pełnej pełnowartościowych produktów.

Warto, aby w naszych posiłkach znalazły się otręby pszenne, orzechy, jaja czy nasiona strączkowe. Są one źródłem witaminy B5 (kwas pantotenowy), która wzmacnia mieszki włosowe i przyspiesza wzrost włosa. Jedząc marchew, buraki czy kalafior, dostarczymy organizmowi witaminę B7. Biotyna wspiera powstawanie cebulek włosa oraz ich wzrost. Witamina A (występuje w czerwonych i pomarańczowych warzywach oraz owocach) i cynk (znajdziemy m.in. w pestkach dyni, wątróbce cielęcej, migdałach, kaszy gryczanej) zapobiegają wypadaniu włosów.

Codzienną dietę można wzbogacić o suplementy na włosy np. Merz Spezial Dragees. Drażetki Merz Spezial są specjalnie przeznaczone do uzyskania świeżej, zdrowej skóry, silnych, błyszczących włosów i pięknych, mocnych paznokci. Suplement zawiera wyjątkową kompozycję witamin i mikroelementów, które zapewniają organizmowi substancje odżywcze, wspomagające utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci.

Domowe sposoby na przyspieszenie wzrostu włosów

Masaż skóry głowy pobudza mikrokrążenie- zwiększa dopływ krwi do cebulek włosów, dzięki czemu są one lepiej odżywione. Skórę głowy zaleca się delikatnie masować 2-3 razy w tygodniu. Skórę masujemy opuszkami palców. Jeżeli chcemy uzyskać lepsze efekty, przed wykonaniem masażu nałóżmy na skórę głowy wcierkę na porost włosów.

Na to, jak wyglądają nasze włosy duży wpływ ma to, czym oraz jak często je myjemy. Zacznijmy od tego, że włosy myjemy zawsze dwukrotnie podczas jednego podejścia. W ten sposób dokładnie oczyszczamy skórę głowy. Istotne jest, aby na koniec, po osuszeniu włosów, a przed ich rozczesaniem na końcówki nałożyć serum lub olejek, który nie tylko ułatwi ich rozczesanie, ale także ochroni końce przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Domowe maseczki są od lat stosowane w celu wzmocnienia włosów i zapobiegnięcia ich wypadaniu. Jakie produkty mogą poprawić kondycję włosów? Cebula, olejek rycynowy czy jajko. Maseczki działają zewnętrznie na włosy. Pomagają przywrócić im blask, miękkość, często ułatwiają rozczesywanie.

Cierpliwość i regularność to połowa sukcesu w walce o zdrowe i mocne włosy. Najlepsze efekty wymagają czasu, a także wiążą się z wieloma próbami i błędami popełnianymi podczas doboru odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że myśląc o pielęgnacji powinniśmy brać pod uwagę tę od wewnątrz (zdrowa dieta, suplementy na włosy) oraz od zewnątrz (masaże skóry głowy, stosowanie odżywek, olejowanie włosów).

atten

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

close